Έστησε party… πρόκρισης o Παναθηναικός στο «ΔΑΙΣ»

Σε μεγάλο νικητή του 4ου ημιτελικού των playoffs της Superleague, αναδείχθηκε ο Παναθηναικός ο οποίος επιβλήθηκε του Δούκα στο «Δαις» με σκορ 7-2, με τους «πράσινους» να φτάνουν τις 3 νίκες και να παίρνουν έτσι το εισιτήριο για τους τελικούς, εκεί όπου θα βρουν απέναντι τους την ΑΕΚ.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για το συγκρότημα του κ.Μπελτσίδη, που με τρια γκολ στα πρώτα 4 λεπτά της αναμέτρησης προηγήθηκε με 0-3 (3′ Παούρης, 4′ Κατεβτσιάν, 5′ Ντάρλας), βάζοντας γερή υποθήκη για τη συνέχεια του παιχνιδιού.

Οι γηπεδούχοι φάνηκαν εμφανώς επηρεασμένοι από την απουσία του αρχηγού τους Καραββίδα αλλά και του Κωνσταντίνου και έμοιαζαν στην κυριολεξία σαν να μπήκαν «υπνωτισμένοι» στο γήπεδο.

Στη συνέχεια οι παίχτες του κ.Μοστριού πίεσαν σε όλα τα μήκη και τα πλάτη του γηπέδου τους παίχτες του Παναθηναικού, φτάνοντας σε πολλές περιπτώσεις κοντά σε κάποιο γκολ, εκμεταλλευόμενοι τα λάθη της άμυνας των πρασίνων και στο 12′ μείωσαν με τον Αγγελίνα σε 1-3.

Κι ενώ η «μπλε» έδειξαν να συνέρχονται από το αρχικό σοκ, χάνοντας μεγάλες ευκαιρίες για να κάνουν το 2-3, ήρθε η ψυχρολουσία στο 16′ με τον Γκρίτζαλη να στέκεται αρκετά τυχερός και να σκοράρει κάνοντας το 1-4, με την μπάλα να του «στρώνεται» ιδανικά μετά από δύο κόντρες προ κενής σχεδόν εστίας.

Οι γηπεδούχοι δεν τα παράτησαν ούτε στιγμή παρολαυτά, συνεχίζοντας το ασφυκτικό πρέσινγκ και στο αμέσως επόμενο λεπτό με ένα ασύλληπτο σουτ του Σταυρακόπουλου που άφησε άναυδο τον Μπάρδη μείωσαν σε 2-4.

Ο Παναθηναικός ωστόσο δεν είχε πεί την τελευταία του λέξη πριν τη λήξη του ημιχρόνου και λίγα μόλις δευτερόλεπτα πριν την τελευταία κόρνα της γραμματείας, ο Ντάρλας έγινε αποδέκτης της μπάλας μετά από την εκδήλωση ομαδικής αντεπίθεσης και από κοντά σημείωσε το 2-5, δίνοντας έτσι και πάλι προβάδισμα τριών γκολ στην ομάδα του.

Το παιχνίδι είχε φρενήρη ρυθμό και στο πρώτο μισό του 2ου ημιχρόνου, με τους φιλοξενούμενους να έχουν δοκάρι στο 22′, ενώ ο Δούκας παίζοντας με την πλάτη στον τοίχο ανέβασε στροφές με τους Πάνου (δοκάρι), Μικέλη (αουτ σε κενή εστία), Αγγελίνα (δοκάρι) να χάνουν διαδοχικά μεγάλες ευκαιρίες για κάποιο γκολ, με τη διαφορά των τριών τερμάτων να παραμένει για το Τριφύλλι.

Στο τελευταίο 9λεπτο η ομάδα του Δουκα αναγκάστηκε να παίξει με 5ο παίχτη τον Πάνου, χωρίς όμως αυτό να έχει τα επιθυμητά αποτελέσματα για τους γηπεδούχους, ενώ από την άλλη πλευρά οι «πράσινοι» έπαιζαν με το χρονόμετρο, αλλάζοντας την μπάλα σε όλη σχεδόν την έκταση του γηπέδου, με σκοπό να δημιουργήσουν ρήγματα στην άμυνα των γηπεδούχων που πίεζαν και στα 4/4!

Ως απότελεσμα της πίεσης που ασκούσε ο Δούκας στους παίχτες του Παναθηναικού, ήταν να μένει ανηπεράσπιστη η εστία των γηπεδούχων, με τον Γκρίτζαλη να στέλνει την μπάλα απο μακριά στα δίχτυα στο 37′ «κλειδώνοντας» έτσι την πολύ μεγάλη εκτός έδρας νίκη της ομάδας του, η οποία σφραγίστηκε με ακόμα ένα γκολ του Κατεβτσιάν στο 39′, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 2-7, με το οποίο οι παίχτες του Παναθηναικού έδωσαν παράλληλα διαστάσεις θριάμβου στην επικράτηση τους, η οποία πανηγυρίστηκε δεόντως στα αποδυτήρια μετά τη λήξη του μεγάλου ημιτελικού