Ένα βήμα πριν… τη στέψη ο Δικέφαλος

Ένα βήμα μακριά από την κατάκτηση του τίτλου της φετινής futsal superleague, βρίσκεται πλέον η ΑΕΚ, η οποία ζευγάρωσε τις νίκες της κόντρα στον Παναθηναικό, μετά το εντυπωσιακό 4-1 το βράδυ της Δευτέρας στο κλειστό γυμναστήριο του Καματερού.

Το σκορ ωστόσο δεν αντικατοπτρίζει και την αληθινή εικόνα του παιχνιδιού, καθώς οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες με 1-1 μέχρι το 37′!

Η αναμέτρηση ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι, αντάξιο των ονομάτων και των δύο «μονομάχων», ενώ οι συνθήκες διεξαγωγής της ήταν ιδανικές, με τους οπαδούς των γηπεδούχων να έχουν γεμίσει σχεδόν την εξέδρα του γηπέδου και να επευφημούν μέσα σε κόσμια πλαίσια τις προσπάθειες των παιχτών της αγαπημένης τους ομάδας.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για το Τριφύλλι, καθώς μόλις στο 6ο λεπτό ο Ντάρλας με ωραία ατομική προσπάθεια νίκησε τον Θεοφίλου κι έκανε έτσι το 0-1!

Λίγο αργότερα όμως, οι «πράσινοι» που είχαν ήδη εκτός μάχης τον Γκρίτζαλη (λόγω καρτών), είδαν τον Γκαιφύλλια να εγκαταλείπει το παρκέ μετά από τραυματισμό στο ήδη ταλαιπωρημένο γόνατο του, γεγονός που δε του επέτρεψε να επιστρέψει στον αγωνιστικό χώρο στο υπόλοιπο του παιχνιδιού.

Η απρόσμενη αυτή εξέλιξη έγειρε κατά έναν τρόπο τη ζυγαριά υπέρ της ΑΕΚ, η οποία βρήκε πολύ γρήγορα την απάντηση στο γκολ του Ντάρλα, με τον Θανασάι να εκτελεί τον Μπάρδη μετά από χτύπημα φάουλ στο 9′, φέρνοντας έτσι το παιχνίδι στα ίσια.

Από εκείνο το σημείο κι έπειτα το ματς ήταν πολύ ισορροπημένο, με την ΑΕΚ να έχει μια ελαφριά υπεροχή, όμως τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 1-1.

Στην επανάληψη οι δύο ομάδες δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες, με τους δυο τερματοφύλακες να επεμβαίνουν θετικά όποτε χρειάστηκε και να κρατούν έτσι το σκορ σε χαμηλά επίπεδα, όπως συνέβη άλλωστε και στους προηγούμενους δύο τελικούς.

Κι ενώ όλα έδειχναν οτι το παιχνίδι πηγαίνει ολοταχώς σε φινάλε-θρίλερ, ήρθε η φάση του 37′ όπου ο Μπάρδης απέκρουσε ασταθώς την μπάλα μετα από δυνατό σουτ παίχτη της ΑΕΚ, η μπάλα χτύπησε στο πόδι του συμπαίχτη του Μπελτσίδη και κατέληξε στα δίχτυα για να γίνει έτσι το 2-1, μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Ο Παναθηναικός μετά από αυτό τα έπαιξε όλα για όλα, παίζοντας με 5ο παίχτη στην επίθεση, ενώ η αποβολή του Δελαπόρτα με 2η κίτρινη, μετά από σκληρό (και ανούσιο) μαρκάρισμα πάνω στον Ντάρλα, αναπτέρωσε το πεσμένο ηθικό των «πρασίνων», όμως η ψυχωμένη ΑΕΚ ακόμα και με παίχτη λιγότερο έφτασε σε ακόμα ένα γκολ, με τον Αρτινό να στέλνει με κοντινό πλασέ την μπάλα στα δίχτυα του Μπάρδη και να κάνει το 3-1, αφού πρώτα έγινε αποδέκτης της μπάλας από πάσα του Θανασάι που τράβηξε επάνω του δύο παίχτες…

Το κερασάκι στην τούρτς του «κιτρινόμαυρου» θριάμβου έβαλε όμως ο Μάνος, ο οποίος στο 39′ εκμεταλλεύτηκε το λάθος των παιχτών του Παναθηναικού και με μακρινό χλιαρό σουτ έστειλε την μπάλα να αναπαυθεί στην εστία των φιλοξενούμενων για να διαμορφωθεί έτσι το τελικό 4-1.

Πλέον η σειρά των τελικών μεταφέρεται στην Κυψέλη,όπου το απόγευμα του Σαββάτου θα μάθουμε αν η «Ενωση» στεφθεί πρωταθλήτρια για πρώτη φορά στην ιστορία της ή αν ο Παναθηναικός αντιδράσει και δώσει παράταση στην αγωνία…