Νίκη στη «ρώσικη» ρουλέτα για τον Παναθηναικό

Μπορεί από πλευράς παραγωγικότητας οι φετινοί τελικοί της Futsal Superleague να κυμαίνονται πολύ πιο κάτω από τον μέσο όρο των γκολ που σημειώνονται σε έναν αγώνα σάλας, (11 γκολ σε 4 ματς) ωστόσο το θέαμα που προσφέρουν Παναθηναικός και ΑΕΚ είναι όμορφο και η αγωνία χτυπάει κόκκινο σε κάθε παιχνίδι, με τον νικητή να κρίνεται κυριολεκτικά στις λεπτομέρειες.

Από αυτόν τον κανόνα λοιπόν δε θα μπορούσε να εξαιρεθεί και ο 4ος τελικός, καθώς οι καρδιές των 300 και πλέον φίλων και των δύο ομάδων που παραβρέθηκαν στο κλειστό της Κυψέλης κόντεψαν να σπάσουν, με τους «πράσινους» όμως στο τέλος να πανηγυρίζουν μια πολύ σημαντική νίκη, στη διαδικασία των πέναλτι (με 4-3), μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι, που έληξε 0-0 τόσο στην κανονική του διάρκεια όσο και στην παράταση.

Οι γηπεδούχοι παρά το σοκ του τραυματισμού του Αποστόλη Γκαιφύλια, έπαιξαν ψυχωμένα και ήταν αποφασισμένοι να ισοφαρίσουν τη σειρά σε 2-2, έτσι ώστε να διεκδικήσουν τον τίτλο του πρωταθλητή στο 5ο και τελευταίο ματς στο κλειστό του Καματερού!

Το φιλμ του αγώνα:

Το παιχνίδι ξεκίνησε όπως αναμενόταν. Ήταν εξ’αρχής κλειστό, με τις δύο ομάδες να μην παίρνουν μεγάλα ρίσκα στην επίθεση, μοτίβο το οποίο διατηρήθηκε ως το 12′, οπότε και η ΑΕΚ δημιούργησε την πρώτη πολύ μεγάλη ευκαιρία, με τον Ηλιάδη όμως να σημαδεύει το δοκάρι του Μπάρδη, ενώ λίγα δευτερόλεπτα αργότερα, ο θηριώδης γκολκήπερ του Παναθηναικού είπε «όχι» στον Ντάτη, με τον παίχτη της «Ενωσης» να βρίσκεται σε πλεονεκτική θέση για γκολ!

Οι φάσεις αυτές φάνηκε να ξυπνούν τους παίχτες του Τριφυλιού, οι οποίοι στάθηκαν άτυχοι, όχι μια… ούτε δύο… αλλά τρεις φορές μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου, με την μπάλα να χτυπάει στα δοκάρια του Θεοφίλου από σουτ του Γκρίτζαλη σε δύο περιπτώσεις (15′, 16′) ενώ σχεδόν με τη λήξη του 20λεπτου ο Ντάρλας μιμήθηκε τον συμπαίχτη του στέλνοντας και αυτός την μπάλα να προσκρούσει στο δοκάρι του τερματοφύλακα της ΑΕΚ.

Το 2ο ημίχρονο ξεκίνησε με τον τρόπο που τελείωσε το 1ο, δηλαδή με δοκάρι του Ντάρλα (4ο για τον Παναθηναικό) με τον αρχηγό του Παναθηναικού να μην πιστεύει στην ατυχία του!

Στη συνέχεια, παρότι το παιχνίδι είχε καλό ρυθμό, δεν δημιουργήθηκε η λεγόμενη κλασσική φάση για γκολ, με τους δύο τερματοφύλακες να δηλώνουν «παρών» όποτε χρειάστηκε!

Μπαίνοντας στο τελευταίο 5λεπτο, το παιχνίδι πήρε και πάλι φωτιά… με τον Θανασάι να απειλεί με αξιώσεις τον Μπάρδη στο 35′, όμως ο τελευταίος ήταν σε ετοιμότητα διατηρώντας το μηδέν για την ομάδα του, ενώ στο αμέσως επόμενο λεπτό και μετά από φάση διαρκείας, αρχικά ο Ντάρλας και στη συνέχεια ο Κατεβτσιάν δεν μπόρεσαν να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα του Θεοφίλου.

Στο 38′ η ΑΕΚ έφτασε μια ανάσα από το 0-1, χάνοντας την μεγαλύτερη της ευκαιρία στο ματς, όταν ο Θανασάι εξαπέλυσε ένα δυνατό σουτ, ο Μπάρδης απέκρουσε και πάλι, όμως η μπάλα κατέληξε στα πόδια του Αρτινού, ο οποίος φάνηκε να αιφνιδιάζεται κι σχεδόν εξ’επαφής την έστειλε στο αριστερό κάθετο δοκάρι, με τους «πράσινους» να ανακουφίζονται από την (ευτυχή γι αυτούς) κατάληξη της φάσης!

Ο Παναθηναικός ωστόσο επέμεινε και προσπάθησε να βρει το «χρυσό» γκολ της νίκης, όμως ο Ντάρλας στα 40″ πριν τη λήξη, μετά από μια περίτεχνη ατομική ενέργεια βγήκε σε θέση τετ-α-τετ με τον Θεοφίλου τον οποίο «κρέμασε», όμως η μπάλα δεν έλεγε να του κάνει με τίποτα το χατήρι, καθώς χτύπησε για ακόμα μια φορά στο δοκάρι, με το 0-0 έτσι να παραμένει ως το τέλος!

Στην παράταση ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε, με τις δύο ομάδες να περιμένουν η μια το λάθος της άλλης και κάπως έτσι τα δύο επιπλέον 3λεπτα έληξαν χωρίς νικητή, ο οποίος θα έβγαινε μέσα από την… άχαρη διαδικασία των πέναλτι.

Εκεί, οι «πράσινοι» στάθηκαν πιο ικανοί και πιο τυχεροί, όπου μετά από 12 χτυπήματα, κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με σκορ 4-3