Στο θρόνο της η «βασίλισσα» Α.Ε.Κ. (pics)

Με τον καλύτερο και πιο συναρπαστικό τρόπο ολοκληρώθηκε η φετινή Futsal Superleague, με την ΑΕΚ να στέφεται για πρώτη φορά πρωταθλήτρια Ελλάδας, όπου μετά από έναν αγώνα θρίλερ (2-2 κ.δ., 2-2 παρ.) επικράτησε του Παναθηναικού στα πέναλτι με σκορ 3-2, δίνοντας έτσι το έναυσμα για ξέφρενους πανηγυρισμούς στους εκατοντάδες φίλους της που βρέθηκαν στο κλειστο του Καματερού.

Ο Παναθηναικός αν και παρατάχθηκε με δύο βασικές απουσίες στο παρκέ, αυτές των Ντάρλα και του Γκαιφύλια και με τον προπονητή της Απόστολο Μπελτσίδη στην εξέδρα (λόγω τιμωρίας) πάλεψε ως το τέλος και άγγιξε το σχεδόν αδιανόητο, δηλαδή να στεφθεί αυτός πρωταθλητής, μέσα στην έδρα του «δικεφάλου»!

Ασημακόπουλος και Παούρης σε μια από τις δυνατές μονομαχίες τους

Οι «πράσινοι» έχοντας εκτός μάχης του κινητήριους μοχλούς της ομάδας αρκέστηκαν σε ένα παιχνίδι που έμοιαζε με… κλεφτοπόλεμο, καθώς αμύνονταν μαζικά και χτυπούσαν στην κόντρα και με μακρινές μπαλιές που είχαν στόχο τον Παπαευστρατίου.

Το παιχνίδι αυτό έδειχνε να έχει αποτελέσματα, καθώς ο Παναθηναικός «σόκαρε» το κλειστό του Καματερού δύο φορές στο 1ο ημίχρονο σκοράροντας με τον Παούρη (7′) και τον Παπαευστρατίου (16′) κάνοντας το 0-2!

Η ΑΕΚ παρότι πίεζε σχεδόν σε όλα τα μήκη και τα πλάτη του γηπέδου, δεν μπορούσε να απειλήσει ουσιαστικά τον Μπάρδη, ο οποίος βρέθηκε σε ακόμα μια καλή βραδιά, κάνοντας εξαιρετικές επεμβάσεις, όπως αυτή του 19′ όπου ο μεγαλόσωμος γκολκίπερ είπε «Οχι» στο 10μετρο χτύπημα του Θανασάι, διατηρώντας το πολύτιμο προβάδισμα των δυο γκολ για την ομάδα του στο ημίχρονο!

Στην επανάληψη η ΑΕΚ πίεσε ακόμα περισσότερο, αναγκάζοντας τον Παναθηναικό σε εντελώς παθητικό ρόλο, ο οποίος είχε την ατυχία να χάσει λόγω τραυματισμού και τον Γκρίτζαλη στο 22′!

Μεγάλος άτυχος της βραδιάς ο Σπύρος Γκρίτζαλης

Το «Τριφύλλι» γυρνώντας πολύ έξυπνα την μπάλα, κατάφερνε να σπάσει αρκετές φορές το πρέσινγκ των ποδοσφαιριστών του Γιάννη Ζιάβα, όμως δεν μπόρεσαν να δημιουργήσουν κινδύνους μπροστά από το τέρμα του Θεοφίλου.

Όσο ο χρόνος περνούσε και τα περιθώρια στένευαν για την ΑΕΚ, οι «κιτρινόμαυροι» δεν έχασαν την πίστη τους για τον τίτλο και μέσα σε δύο λεπτά (28′-29′) πέτυχαν δύο γκολ, πιάνοντας στον ύπνο την άμυνα του Παναθηναικού, ισοφαρίζοντας έτσι το ματς σε 2-2 με τους Αρτινό και Ντάτη.

Υπό το στενό μαρκάρισμα του Παπαευστρατίου ο Θανασάι

Στη συνέχεια οι δύο ομάδες δεν ρίσκαραν, καθώς οι ισορροπίες ήταν πολύ εύθραστες, όμως ο Θεοφίλου αναγκάστηκε να κάνει την απόκρουση του αγώνα στο 39′ όταν απέκρουσε το πλασέ του Παούρη, με τον παίχτη του Παναθηναικού να βρίσκεται σε θέση τετ-α-τετ και να χάνει έτσι την μεγαλύτερη ευκαιρία για την ομάδα του στο β’ ημίχρονο!

Κάπως έτσι ολοκληρώθηκε η κανονική διάρκεια του παιχνιδιού, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στην παράταση.

Ένα κενό στην πράσινη άμυνα ήταν αρκετό για τον Αρτινό να σκοράρει και να κάνει το 2-2

Εκεί με εξαίρεση μια διπλή φάση της ΑΕΚ, όπου ο Σκουτέλης σημάδεψε το δοκάρι του Μπάρδη, μετά από απόκρουση, δεν έγινε κάτι αξιόλογο, με το ματς να οδηγείται στην …. άχαρη διαδικασία των πέναλτι!

Η σειρά των χτυπημάτων ξεκίνησε ιδανικά για τον Παναθηναικό, όμως οι παίχτες της ΑΕΚ και ο Θεοφίλου είχαν τα ψυχικά αποθέματα και γύρισαν την εις βάρος τους κατάσταση, οδηγώντας την ομάδα τους στην νίκη με 4-3, με τους «κιτρινόμαυρους» να γίνονται ένα κουβάρι μετά την εύστοχη εκτέλεση του 5ου πέναλτι από τον Ηλιάδη, φτάνοντας έτσι στην κατάκτηση του πρωταθλήματος!