https://www.futsal365.gr

Ο χάρτης του Uefa Futsal Champions League 2019/20

Ο μακρύς δρόμος προς τη δόξα, που είναι «λουσμένος» από τη λάμψη του Uefa Futsal Champions League ξεκινά στα τέλη Αυγούστου για τους περισσότερους μονομάχους της φετινής διοργάνωσης.

Από όλα τα μήκη και πλάτη της Γηραιάς Ηπείρου, από την Πορτογαλία ως το Καζακστάν κι από τη Νορβηγία μέχρι την Μάλτα, από τις μικρότερες κωμοπόλεις ως τα μεγάλα αστικά κέντρα (Λισαβόνα, Βαρκελώνη, Λονδίνο) 57 ομάδες θα εκπροσωπήσουν 53 συνολικά χώρες…. και ανάμεσα τους και η πρωταθλήτρια Ελλάδας ΑΕΚ, στην παρθενική της συμμετοχή στην μεγάλη πανευρωπαική διοργάνωση – γιορτή του ποδοσφαίρου σάλας!

Αξίζει να σημειωθεί οτι στο φετινό Champions League, από τους 57 συλλόγους, οι 15 (ανάμεσα τους και η ΑΕΚ) θα δοκιμάσουν για πρώτη φορά τις δυνάμεις τους σε αυτό το θεσμό!

Από τον 1ο προκριματικό γύρο, ο «Δικέφαλος» δεν μπορεί να κληρωθεί με κάποια από τις ομάδες που βρίσκονται στο POT1, καθώς αυτές θα είναι διοργανώτριες των ομίλων Α εως Ι.

Αναλυτικά οι ομάδες που θα λάβουν μέρος:

1oς προκριματικός γύρος
Pot 1 – Διοργανωτές Ομίλων

Hovocubo (NED)
Omonia Nicosia (CYP)
Shkupi 1927 (MKD)
Varna City (BUL)
Sjarmtrollan Idrettslag (NOR)
Allstars Wiener Neustadt (AUT)
KMF Titograd (MNE)
AEK Futsal Club (GRE)*
SMS Viimsi (EST)*

Υπόλοιπες ομάδες (1ου γύρου)
Leo Futsal Club (ARM)
Miercurea Ciuc (ROU)*
Pinerola Brastislava (SVK)
Lokomotiv Daugavpils (LVA)*
Georgia champions tbc (GEO)
Luxol St. Andrews (MLT)
TSV Weilimdorf (GER)*
Kampuksen Dynamo (FIN)
Futsal Minerva (SUI)
Futsal Gentofte (DEN)
Toulon Elite (FRA)*
London Helvecia (ENG)
Dinamo Chisinau (MDA)
Lynx FC (GIB)
Maccabi Nahalat Yitzhak Tel-Aviv (ISR)
KF Tirana (ALB)
Racing Futsal Luxembourg (LUX)
Cardiff University (WAL)
Gazi Üniversitesi (TUR)
Blue Magic FC Dublin (IRL)
Encamp (AND)
Fiorentino (SMR)*
Vængir Júpiters (ISL)*
Sparta Belfast (NIR)*
PYF Saltires (SCO)*

MAIN ROUND 
Path B
Pot 6 – (Διοργανωτές ομίλου β’ γύρου)

Stalitsa Minsk (BLR)
Novo Vrijeme Makarska (CRO)
Sparta Praha (CZE)*
Uddevalla (SWE)

Pots (Δεν έχουν επιβεβαιωθεί ακόμα)
Νικητές Ομίλων A – I
Pesaro (ITA)*
Record Bielsko-Biała (POL)
Liburn (KOS)

Path A
Pot 9 – (Διοργανωτές ομίλου)
Halle Gooik (BEL)
Dobovec (SVN)
Berettyoujfalu (HUN)
Vytis (LTU)

Pot (Δεν έχει επιβεβαιωθεί)
Sporting CP (POR, holders)
Barça (ESP)
Kairat Almaty (KAZ)
Benfica (POR)
Murcia FS (ESP)
Ekonomac Kragujevac (SRB)
Ayat (KAZ)*
Tyumen (RUS)*
KPRF (RUS)*
Araz Naxçivan (AZE)
Kherson (UKR)
Mostar SG (BIH)

Leave a Reply

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *