https://www.futsal365.gr

Uefa Futsal Champions League: Οι πιθανοί αντίπαλοι της ΑΕΚ

Στον αστερισμό του Uefa Futsal Champions League κινούνται τις τελευταίες ημέρες οι άνθρωποι της πρωταθλήτριας ΑΕΚ, περιμένοντας με αγωνία την κλήρωσης της ερχόμενης Πέμπτης, οπότε και θα μάθουν ποιες ομάδες θα βρουν απέναντι τους, στον προκριματικό όμιλο που θα διοργανώσουν οι «κιτρινόμαυροι» στα τέλη Αυγούστου στην Αθήνα.

Τη Δευτέρα το πρωί η UEFA επισημοποίησε τα γκρουπ δυναμικότητας, κι έτσι έγινε κατά κάποιο τρόπο το πρώτο…»ξεσκαρτάρισμα» ως προς την τοποθέτηση των ομάδων σε POTS.

Στο POT1 τοποθετήθηκαν οι 9 ομάδες (ανεξαρτήτως δυναμικότητας), που θα φιλοξενήσουν τους 9 προκριματικούς ομίλους της 1ης φάσης, εκ των οποίων οι 7 θα έχουν τέσσερις ομάδες και οι 2 μόλις τρεις

Ανάμεσα στις 9 αυτές ομάδες είναι και η ΑΕΚ, η οποία παρότι βρίσκεται στο 3ο γκρουπ δυναμικότητας, θα τεθεί αυτομάτως ως επικεφαλής ομίλου.

Έτσι λοιπόν η «Ενωση» θα αποφύγει την Ολλανδική Χοβοκούμπο, την Ομόνοια, την Σκούπι (Β.Μακεδονία), τη Βουλγαρικη Βάρνα, τη Νορβηγική Σιαρμτρολαν, την Αυστριακή Βιενερ Νοισταντ, την Τιτογκραντ από το Μαυροβούνιο και την Εσθονική Βίιμσι.

Στη συνέχεια τους ομίλους θα πλαισιώσουν οι ομάδες του POT4, ενώ όλες οι υπόλοιπες κενές θέσεις θα συμπληρωθούν σταδιακά με τις ομάδες που βρίσκονται στο POT 2, POT 3 και POT 5, ενώ δεν μπορούν να βρεθούν αντιμέτωπες αυτές που βρίσκονται στο ίδιο POT.

Αξίζει να σημειωθεί οτι από τους 9 ομίλους προκρίνεται μόνο ο 1ος.

Ας δούμε λοιπόν όλους τους πιθανούς αντίπαλους των πρωταθλητών Ελλάδας:

Προκριματικός Γύρος
Pot 1 – Διοργανωτές ομίλων

Hovocubo (NED) – seeding position 1
Omonia Nicosia (CYP) – seeding position 2
Shkupi 1927 (MKD) – seeding position 2
Varna City (BUL) – seeding position 2
Sjarmtrollan Idrettslag (NOR) – seeding position 2
Allstars Wiener Neustadt (AUT) – seeding position 2
KMF Titograd (MNE) – seeding position 3
AEK Futsal Club (GRE)* – seeding position 3
SMS Viimsi (EST)* – seeding position 4

Pot 2 – seeding position 4
Blue Magic FC Dublin (IRL)
Encamp (AND)
Fiorentino (SMR)*
Vængir Júpiters (ISL)*
Sparta Belfast (NIR)*
PYF Saltires (SCO)

Pot 3 – seeding position 3
Dinamo Chisinau (MDA)
Lynx FC (GIB)
Maccabi Nahalat Yitzhak Tel-Aviv (ISR)
KF Tirana (ALB)
Racing Futsal Luxembourg (LUX)
Cardiff University (WAL)
Gazi Üniversitesi (TUR)

Pot 4 – seeding position 2
Futsal Minerva (SUI)
Futsal Gentofte (DEN)
Toulon Elite (FRA)*
London Helvecia (ENG)

Pot 5 – seeding position 1
Leo Futsal Club (ARM)
Miercurea Ciuc (ROU)*
Pinerola Brastislava (SVK)
Lokomotiv Daugavpils (LVA)*
Georgians (GEO)
Luxol St. Andrews (MLT)
TSV Weilimdorf (GER)*
Kampuksen Dynamo (FIN)

Leave a Reply

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *