Κύπελλο: Πήρε το ντέρμπι και μαζί την πρόκριση το Φάληρο

Παιχνίδι αντάξιο των δύο ομάδων, που επιβεβαίωσε με τον καλύτερο τρόπο οτι θα είναι και τα μεγάλα φαβορί για την άνοδο στην Superleague, έγινε το βράδυ της Δευτέρας στο ανοιχτό γήπεδο του ΣΕΦ, εκεί όπου το Φάληρο αντιμετώπισε την Κόμπρα, σε αγώνα νοκ-αουτ για την 1η φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.

Το ματς είχε αρκετές μονομαχίες, ένταση και πάθος για τη νίκη, με το Φάληρο του Δημήτρη Πολποτίνη να παίρνει τελικά τη νίκη με σκορ 5-3 και μαζί την πρόκριση για τους 16 της διοργάνωσης.

Η Κόμπρα μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και αιφνιδίασε τους γηπεδούχους, με τον Πατεράκη να «χτυπάει» μόλις στο 2′, πλασάροντας εύστοχα τον τερματοφύλακα Βενιέρη, oμως η απάντηση του Φαλήρου ήταν άμεση με τον Άντερσον να σκοράρει στο 5′ με σουτ, φέρνοντας και πάλι το παιχνίδι στα ίσια (1-1)

Το συγκρότημα του κ.Ράπτη ωστόσο στο 1ο 10λεπτο φάνηκε να πατάει καλύτερα στο γήπεδο και στο 11′ ο αρχηγός της Κόμπρα, Τζουμάκης, κατάφερε να βάλει και πάλι μπροστά την ομάδα του στο σκορ με 1-2, μετά από μια πολύ καλά οργανωμένη ομαδική προσπάθεια.

Τα αντακλαστικά των γηπεδούχων όμως λειτούργησαν και πάλι γρήγορα, με τον Λούκας αυτή τη φορά να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Σκαραμαγκά με κεφαλιά (μετά από κόντρα της μπάλας σε σώμα αμυντικού) κάνοντας το 2-2 στο 13′, σκορ με το οποίο έληξε το 1ο ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος, το Φάληρο έδειξε πως είχε αρχίσει να βρίσκει τα πατήματα του στο γήπεδο και στο 22′ ο Λούκας με σουτ σημείωσε το 2ο προσωπικό του γκολ, βάζοντας μπροστά την ομάδα του στο σκορ (3-2) για πρώτη φορά στο παιχνίδι.

Στη συνέχεια ο ρυθμός του παιχνιδιού παρέμεινε σχετικά γρήγορος, ενώ το Φάληρο αντί να κλειστεί και να περιμένει την Κόμπρα στο μισό γήπεδο συνέχισε να πιέζει, δημιουργώντας ενίοτε επικίνδυνες καταστάσεις για τον Σκαραμαγκά, ο οποίος επενέβη σωτήρια σε τουλάχιστον τρεις περιπτώσεις.

Η Κόμπρα από την μεριά της, απόντος του αρχηγού της Λάμπρου Καραγιώργου, αλλά και του βασικού της πίβοτ Κουτσογιάννη, προσπάθησε να χτυπήσει στην κόντρα, ενώ όσο περνούσε ο χρόνος οι «πράσινοι» πίεζαν ολοένα και περισσότερο, χωρίς όμως να καταφέρουν να φτάσουν σε κάποιο τέρμα.

Έτσι λοιπόν το Φάληρο, έχοντας αρκετή υπομονή στο παιχνίδι του, κατάφερε να φτάσει και πάλι στο γκολ (4-2), με τον νεο-αποκτηθέντα Ντέλο στο 35′, βάζοντας γερή υποθήκη για μια πολύ μεγάλη νίκη.

Παρόλαυτά οι παίχτες της Κόμπρα δεν έχασαν την ψυχραιμία τους, ρίσκαραν με 5ο παίχτη στην επίθεση και στο αμέσως επόμενο λεπτό, μετά από φάση διαρκείας… και αρκετή δόση περιπέτειας, ο Σιόκας μείωσε σε 4-3 επωφελούμενος από τις αλλεπάληλες κόντρες, με την μπάλα να περνάει οριακά τη γραμμή!

Οι φιλοξενούμενοι στο τελευταίο 4λεπτο τα έπαιξαν όλα για όλα και στο 37′ έχασαν την μεγαλύτερη ίσως ευκαιρία στο παιχνίδι για να φτάσουν στην ισοφάριση, καθώς κέρδισαν 10μετρο πέναλτι, το οποίο όμως δεν κατάφερε να μετατρέψει σε γκολ Τζουμάκης, στέλνοντας την μπάλα πάνω στον Βενιέρη.

Έτσι λοιπόν, συνεχίζοντας με παίχτη παραπάνω η Κόμπρα προσπάθησε να φτάσει στο γκολ της «λυτρωσης» αφήνοντας την εστία της ανυπεράσπιστη, με τον Ντέλο να γίνεται αποδέκτης της μπάλας μετά από λάθος μεταβίβαση των φιλοξενούμενων και με δυνατό πλασέ πίσω από το κέντρο του γηπέδου, διαμόρφωσε το τελικό 5-3, με το Φάληρο να σφραγίζει το εισιτήριο για την επόμενη φάση, εκεί όπου θα βρεί απέναντι του την ΑΕ Καλαμακίου Αλίμου.