Έφεραν… εξάρες Κόμπρα και Καρπενήσι

Σε ένα παιχνίδι το οποίο ήταν πραγματική διαφήμιση για το ελληνικό ποδόσφαιρο σάλας και για το πρωτάθλημα της Β Εθνικής, και το οποίο μεταδόθηκε ζωντανά μέσω του Futsal365.gr, Kόμπρα και Καρπενήσι αναδείχθηκαν ισόπαλοι με 6-6 στο μεγάλο ντέρμπι της 5ης αγωνιστικής.

Το ματς ήταν πλούσιο σε φάσεις, με τις δύο ομάδες να θέλουν μόνο τη νίκη, όμως το τελικό αποτέλεσμα δεν ικανοποίησε πλήρως κανέναν από τους δύο, με την μεν Κόμπρα να χάνει έδαφος στο κυνήγι της 1ης θέσης και το δε Καρπενήσι να χάνει για πρώτη φορά φέτος βαθμούς.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τους φιλοξενούμενους, που μόλις στο 2′ άνοιξαν το σκορ, αφού μετά από πλάγιο του Παχή η μπάλα χτύπησε στην πλάτη του Παπαδόπουλου αιφνιδιάζοντας τον Σκαραμαγκά.

Ο σύλλογος της Ευρυτανίας βασιζόμενη κυρίως στην ταχύτητα και την εκρηκτικότητα των παιχτών του κατάφερε να σημειώσει και 2ο τέρμα, με τον Φλέγγα στο 6′ να πλασάρει εύστοχα προλαβαίνοντας την έξοδο του τερματοφύλακα των γηπεδούχων, αναγκάζοντας έτσι τον κ.Ράπτη να πάρει ταιμ-αουτ από πολύ νωρίς.

Η Κόμπρα προσπάθησε να αντιδράσει και στο 11′ ο Πατεράκης έκλεψε την μπάλα από τον τερματοφύλακα Μακρή, που ανέβηκε με την μπάλα στα πόδια πολύ ψηλά και με μακρυνό ευθύβολο σουτ πρόλαβε τους αμυντικούς του Καρπενησίου πριν καλύψουν την εστία τους, μειώνοντας έτσι σε 1-2.

Οι φιλοξενούμενοι ωστόσο απάντησαν άμεσα και εκμεταλλευόμενοι την ασταθή απόκρουση της μπάλας από τον Σκαραμαγκά, με τον Κατσαδούρο να «μυρίζεται» το λάθος, να γίνεται αποδέκτης της μπάλας και να σπρώχνει την μπάλα στα δίχτυα, για να γίνει έτσι το 1-3 στο 13′

Στο αμέσως επόμενο λεπτό, ο Τζουμάκης με τον νεο-αποκτηθέντα Χούντσι συνδυάστηκαν άψογα με τον τελευταίο να νικάει τον Μακρή και με διαγώνιο συρτό σουτ μείωσε σε 2-3, σκορ το οποίο παρέμεινε μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη και ειδικότερα στο πρώτο δεκάλεπτο της, το πρώτο και κύριο λόγο είχαν οι άμυνες, καθώς τίποτα δεν άλλαξε σε αυτό το διάστημα, όμως ένα ξέσπασμα από πλευράς γηπεδούχων, που έφεραν τα πάνω κάτω (4-3) με τον Πατεράκη (30′) και τον Χούντσι (32′), ήταν αρκετό για να πάρει το παιχνίδι «φωτιά»

Στο 34′ όμως με μια φάση που αμφισβητήθηκε έντονα από τους ανθρώπους της Κόμπρα (ανατροπή του Φλέγγα από τον Καρούτζο πάνω στη γραμμή της περιοχής) το Καρπενήσι κέρδισε πέναλτι, με τον Παχή στη συνέχεια να αναλαμβάνει την ευθύνη της εκτέλεσης του, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ, για να γίνει έτσι το 4-4.

Μπαίνοντας στο τελευταίο 5λεπτο της αναμέτρησης, η αγωνία κορυφώθηκε ακόμα περισσότερο, με τις δύο ομάδες να αρνούνται να συμβιβαστούν με οτιδήποτε άλλο πριν της νίκης και στο 35′ ο τερματοφύλακας Μακρής, σε μια από τις εξορμήσεις του εκτός εστίας σούταρε με δύναμη σχεδόν από το ύψους του κέντρου, η μπάλα άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα του Καρούτζου, με τους τερματοφύλακες της Κόμπρα να στέκονται άτυχοι για ακόμα μια φορά και με τους φιλοξενούμενος να παίρνουν ξανά προβάδισμα στο σκορ με 4-5.

Με την μπάλα να πηγαίνει συνεχώς πάνω κάτω στα τελευταία λεπτά, εύκολα αντιλαμβάνεται κανείς οτι το παιχνίδι έγινε ροντέο, με τον Χούντσι να ισοφαρίζει (5-5) εκ νέου στο 38′, δίνοντας ξανά ελπίδες νίκης στην ομάδα του, όμως ο Γεννητσαρόπουλος από κοντά εκμεταλλεύτηκε την αμυντική αδράνεια των γηπεδούχων και το Καρπενήσι βρέθηκε πάλι σε θέση οδηγού, με μόλις ένα λεπτό να υπολείπεται για το φινάλε….

Η Κόμπρα παρολαυτά δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και με τον νεαρό Χούντσι, που δικαίως μπορεί να χαρακτηριστεί πρωταγωνιστής του αγώνα, ισοφάρισε στα 15″ πριν τη λήξη, διαμορφώνοντας έτσι το τελικό 6-6.

Δείτε στο βίντεο που ακολουθεί, ολόκληρο τον αγώνα, όπως μεταδόθηκε από το futsal365.gr σε παραγωγή του Click Sports Tv