Euro2022: Κατάθεση ψυ-Χ-ής από την Εθνική

Σε ένα ματς που είχε μονόπλευρο βαθμολογικό ενδιαφέρον, η Εθνική μας ομάδα φούτσαλ έψαχνε τον πρώτο ή τους πρώτους της βαθμούς στα πλαίσια της 5ης αγωνιστικής του 3ου προκριματικού ομίλου, για το Uefa Futsal Euro2022, αντιμετωπίζοντας την κάθε άλλο παρά αδιάφορη Μολδαβία και με κατάθεση ψυχής στο β’ ημίχρονο κατάφερε να ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση, για να αναδειχθεί έτσι ισόπαλη, με σκορ 3-3.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έδειξε πολύ καλύτερη εικόνα από οτι στα τελευταία της παιχνίδια και πάλεψε μέχρι τέλους κοντράροντας τους Μολδαβούς στα ίσια.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα στο 15′ με τον Cojocaru, o οποίος εκμεταλλεύτηκε μια στιγμή αδράνειας στην καρδιά της ελληνικής άμυνας και με προβολή από τα 5 μέτρα παραβίασε την ανέπαφη ως τότε εστία του Θεοφίλου, κάνοντας έτσι το 0-1.

Ο ίδιος παίχτης μάλιστα διπλασίασε τα τέρματα για λογαριασμό της Μολδαβίας στο 19′, εκτελώντας τον Θεοφίλου από τα 10 μέτρα (πέναλτι) για να διαμορφωθεί το 0-2, με το οποίο οι δύο ομάδες μπήκαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη η Εθνική βρήκε το γρήγορο γκολ που ήθελε, αφού μόλις 1’45» μετά την σέντρα, ο Γούσης απο κοντά έγινε αποδέκτης της μπάλας από τον Πάνου, που μετά την άστοχη εκτέλεση φάουλ βρήκε με έξυπνο τακουνάκι τον συμπαίχτη του, με τον νεαρό ταλαντούχο να βρίσκει το στόχο και να μειώνει σε 1-2, βάζοντας τη «γαλανόλευκη» και πάλι στο παιχνίδι.

Λίγα δευτερόλεπτα αργότερα ο Ντάτης παραλίγο να φέρει το ματς στα ίσια, όμως ο Μολδαβός keeper είπε «οχι» στο δυνατό διαγώνιο σουτ του πρώτου σκορερ του πρωταθλήματος και στη συνέχεια της φάσης, με το παιχνίδι να έχει πάρει ξέφρενο ρυθμό, ο Podlesnov μετά από περίτεχνη ενέργεια απέφυγε το ατόμικο του μαρκάρισμα και νίκησε το Θεοφίλου από μικρή απόσταση, για να γίνει έτσι το 1-3.

Παρά την αρνητική τροπή που έπαιρνε το ματς, οι παίχτες του Γιάννη Ζιάβα αντί να απογοητευτούν έδειξαν να πεισμώνουν ακόμα περισσότερο, θελοντας να αποδείξουν οτι το σκορ τους αδικεί και με ένα δίλεπτο ξέσπασμα (24′ και 25′) με σκόρερς του Σταυρακόπουλο και Ντάτη, η Εθνική μας ομάδα ισοφάρισε σε 3-3 βάζοντας «φωτιά» στο παρκέ του ΔΑΙΣ.

Ωστόσο παρά τις προσπάθειες και των δύο ομάδων, καμία δεν μπόρεσε να φτάσει σε κάποιο γκολ ακόμα, με το ισόπαλο αποτέλεσμα να αφήνει γλυκόπικρα συναισθήματα σε όλους, με τους μεν διεθνείς μας να απογοητεύονται που δεν έκαναν την ολική ανατροπή και του δε Μολδαβούς να βλέπουν τις όποιες ελπίδες για την κατάληψη της 2ης θέσης του ομίλου να εξανεμίζονται.

Δείτε στο βίντεο που ακολουθεί το βίντεο της αναμέτρησης, όπως μεταδόθηκε από το επίσημο κανάλι της ΠΕΠΣΣ στο διαδίκτυο, καθώς και την στατιστική απεικόνιση, σύμφωνα με τα στοιχεία που έδωσε η UEFA στην ιστοσελίδα της,